PODSTAWOWE INFORMACJE:
Świadczenia rodzinne przysługują:
-
obywatelom polskim;
-
cudzoziemcom:
-
do których stosuje się przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego,
-
jeżeli wynika to z wiążących Rzeczpospolitą Polską umów dwustronnych o zabezpieczeniu społecznym,
-
przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich, zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony udzielonego w związku z okolicznością, o której mowa w art. 53 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2006 r. Nr 234, poz. 1694, z 2007 r. Nr 120, poz.818 i Nr 165, poz. 1170 oraz z 2008 r. Nr 70, poz. 416) lub w związku uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej, jeżeli zamieszkują z członkami rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Świadczenia rodzinne przysługują osobom, o których mowa w ust. 2, jeżeli zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres zasiłkowy, w którym otrzymują świadczenia rodzinne, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Świadczeniami rodzinnymi są:
-
zasiłek rodzinny wraz z dodatkami,
-
świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny specjalny zasiłek opiekuńczy i świadczenie pielęgnacyjne,
-
jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka
Prawo do świadczeń rodzinnych ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami.
Lista świadczeń rodzinnych
- Zasiłek rodzinny
- Zasiłek pielęgnacyjny
- Świadczenie pielęgnacyjne
- Specjalny zasiłek opiekuńczy
- Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka (becikowe)